Kürdistan Referandumuna Sağduyulu Yaklaşım

Ali Şeriati'nin dediği gibi "Kürtler İslam'ın öksüz evlatlarıdır."  Az biraz İslam hakkında araştırma yapmış bir birey şunu rahatlıkla söyleyebilir " öksüze yardım etmek, onlarla dayanışma içinde bulunmak kadar kutsal bir davranış yoktur."

Yalçın Küçük moduna girersek 'Süslümanlara' sebatay demek işten bile değil. Takiye yaparak yaşıyor ve hakşinas gibi davranıyorlar.

Oysa gerçek Müslüman dayanışma içinde olur; zulm yapana "dur ne yapıyorsun sen" der. "Bizim beldemizde İslam(barış) hüküm sürer" der.

Onlarca yıldır, bir topluma haksızlık yapılıyor  ve bunu kardeşlik adı altında yapıyorlar. Özür dileyerek söylüyorum, birileri bir yatta 10 kadın ile beraber olacak diye Dünya dönüyor. Dünya birden büyüktür diye slogan atmak vardı ama neyse.

Düşünün, bir toplumun hemen hemen hepsi-%93- bir karar veriyor, self-determinasyon diyor; lakin demokratik sosyal gruplar dahi buna karşı çıkıyor. Yasadışı ya da kaçak diyerek vicdan rahatlatıyor. Oysa demokrasi böyle bir şey mi?

demokrasi ile ilgili görsel sonucu


Bir insan bunu derse " ben demokrasiye inanmıyorum, önemli olan güçtür, ezmektir, yok saymaktadır, menfaatim için herkesin boğazını keserim ya da Dünya'ya kötülük getirmek için elimden gelen herşeyi yaparım" bu insan saygıya değer bir insandır. Neden? Çünkü açık ve nettir, buna karşılık bir insan şunu derse "hak haktır, adalet hüküm sürsün diye elimden geleni yapacağım" bu kişide saygıya değer bir insandır.

Fakat şunu derse " herkesin hakkını gözetmek gerekir, insan gibi yaşamak gerikir" bunu söyledikten sonra bu muteber sözünün kölesi olmaz ise, o insan bir döl atığıdır, sosyal hayvandır.( Hayvanlar meclisten dışarı)

Koynuna karasabanı almak istiyor musun, istemiyor musun. Öncelikle bunun kararını vermek gerekir, cafe ortamında "sosyal sex" yapmak için sosyal eşitlik, vicdan, yaşama hakkı muhabbeti yapip ardından bu söylediklerine tükürürsen olmaz, böyle olmamalı, çok ciddiyim yazık etme kendine.

Anadolu insanı kardeştir, Türkler ve Kürtler etle tırnak gibidir ayrılamaz, devlet hepimizin devletidir deniyor, güzel bir yaklaşım. Peki vaziyetler öyle mi şu anda?
Bir Kürt, Kürt olarak devletin zenginliklerinden faydalanıyor mu? Hiç görmedim. Faydalanmak şöyle dursun birey olarak dahi var olamıyor. Mücahit Bilici'nin Hamal Kürt adlı eserinde bahsettiği gibi.     "Kürtler hayvandır".
Bu adam çok güzel bir eser insanlığa kazandırmış, okuyun derim.

İlgili resim
(Komisyon aldığım yalandır :)))

Madem Türkler ve Kürtler aynı toruna dedelik yapıyor, kız alıp kız vermişiz. Neden bunun gerektiği gibi davranımıyoruz. Yüzyıllardır Kürtleri yönetiyor Türkler, devlete sadık kalmışlar mı ? Bir kaç didişmenin dışında evet kalmışlar.

Şimdilerde Kürtler'de Musul ve Kerkük'ü yönetmek istiyor, ama herkes buna karşı çıkıyor, Araplar yönetirken problem yok da Kürtler yönetirken mi problem. Evet problem mi diyorsunuz ! Neden peki? Hemen 82,83 muhabbeti yapmak ne demek!

Oradaki Türkmenlerin hakları mı diyorsunuz, buna karşılık Bölgesel hükümetin Anayasa taslağını okuyun derim, ben okudum bir maddesi dışında - yemin etme tarzı- mükemmel. Duygusal mı davraniyorum, ya da abartıyor muyum. Hayır! (Bunu tıklayarak okuyunuz) Nietzsche'nin dediği gibi "Toplumlar savaş sırasında iyiliğe, kötülüğe ve adalete karşı çok daha güçlü çıkar" ( Çoğu zaman anlamasam da harika bir düşünür)


Ne var yani, Türkiye neden bölünsün ki! Ne alaka ! Aynı sandığı Türkiye Kürdistanına kursalar açık ve net şekilde " Kırmızı" çıkar. Az biraz Türkiye Kürtlerini tanıyan bir insan bunun altına imzasını atar.

Hatta ve şunu söyleyebilirim: Türkler ayrılmak istiyorlarsa ayrılsınlar diyor, aklı Selim olan Türkler bunu söylüyor. Ben onların yalancısıyım. ( Ege ve Akdeniz insanı, Karadeniz toplumu değil)

Bu birinci kısımdır, biraz sağduyu ile ele almaya çalıştım.
İkinci bölümde Makyavelist bir bakış açısıyla ele alacağım.

Sevgiler..Paylaş:

Benzer Konular

Önceki Konu
Sonraki Yazı »