"Çanak" Kitap Severler

Dikkat ediyorum da herkes çanak kitaplar okuyor. Nedir çanak kitap? Kendi düşünce tarzını destekleyen kitap, gazete veya dergileri takip etmek olarak ifade edebiliriz. Kişi komünist ise sadece bu tarz kitaplar okuyor ya da kemalist ise Sözcü gazetesi okuyor.
Ben genelde beni rahatsız eden kitapları seviyorum, kitap boyunca benimle kavga eden, beynime nifak tohumu atan ve argümanlarla bunu destekleyen kitapları ve yazıları severim. Bu okuma insana farklı boyutlar kazandırıyor. Kürtsen Alparslan Türkeş'in kitabını oku,  Türk milliyetcisisen Apo'yu oku. Mustafa Kemali oku. Müslümansan evrim teorisini oku. Hiçbirine inanmak zorunda değiliz. Ama en azından okursak bir tartışma esnasında karşı tarafın düşünce tarzını bilir ve daha sağlıklı fikir alışverişi yaparız. Kemalistler Allah'sızdır, Kürtler haindir, dindarlar yobazdır, Ermeniler gavurdur, ateistler hastadır vs. vs. bu örnekleri çoğaltabiliriz.

 Bir tartışma esnasında yenileceğini anlayıp duygusallıkla ya da kızgınlıkla kurtulmaya çalışacağımıza karşı argümanları öğrenip neden yanlış olduğunu yeni argümanlarla açıklayabiliriz.

Vesselam...

Paylaş:

Benzer Konular

Önceki Konu
Sonraki Yazı »