SEO -1

SEO hakkında bir dizi içerik yazmak ve size SEO'nun ne olduğunu anlatmak istiyorum. SEO (Search Engine Optimization) yani Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu, arama motorlarında (Google,Yandex vb) üst sıralarda listelenmesini ifade eder.

SEO'yu kimler öğrenmelidir?
Bilgi herkese açıktır; fakat özellikle idari ve iktisadi birimlerde eğitime devam eden ya da "dijitalleşme giderek önemli olmakla, bir şeyler yapmalı" diyen arkadaşlar bu yazacağım seriyi takip edebilirler. Bilakis pazarlamaya göz kırpanlara öneririm. Diğer okuyucular için sıkıcı olabilir ya da anlaşılması olabilir. Zordan kastım ilgi alanı dışınızda olmasından dolayıdır, yoksa herkes öğrenebilir.  Kaynak olarak seohocasını göstermekte fayda buluyorum. Uzmanları takip etmeye çalışıyorum. 
Örneğin sağda görüldüğü gibi Google'de Dünya Tarihi yazdınız ve web siteler sıralamaya başladı, peki bu sıralamalar rastgele olarak mı olmaktadır. Tabi ki Hayır! Google belirli bir algoritma ile bu web siteleri aranan kelimelere göre sıralamaktadır. Böylelikle bize en iyi sonuçları vermektedir. İşte SEO bu sıralamada ilk sırada olmayı hedeflemektir. Çünkü çoğu kişi ilk sıradaki siteyi tıklamaktadır. Bu da satışları etkilemektedir.
Genel olarak SEO derken neyi ifade ettiklerini belirttim, zihninizde şekillenmiştir bir şeyler. Biraz uzun olabilir SEO eğitim süreci, tam olarak ne kadar sürer bilemiyorum ama tahminen 30 bölümde bitiririm. SEO'dan sonra ise SEM hakkında sizinle bir şeyler paylaşmak istiyorum. 

Vesselam...Paylaş:

Benzer Konular

Önceki Konu
Sonraki Yazı »