Entropi Nedir

Evrendeki her şeyin neden bozulma eğilimi gösterdiğini hiç düşündün mü?


Bardaktaki çayın soğuması, soğuk içeceklerin ısınması, yere düşen bir cismin kırılması/yamulması, gömleğinin düğmesinin düşmesi, pantolonun yırtılması, çorabının yırtılması, aşkının yok olması, işlerinin kötü gitmesi, koparılan bir çiçeğin kuruması, canlıların ölmesi, ölenlerin çürümesi, havaya üflediğin sigara dumanının dağılması gibi bir çok düzenden düzensizliğe giden örnek gösterilebilir. Bunların tersi ise çok nadir olarak karşımıza çıkar, evrendeki her şeyin düzeni bozulma eğilimi gösterir. Bunun sebebi ise Entropidir. Bu yasaya göre enerji merkezden kaçma eğilimi gösterir ve hiçliğe doğru yol tutmak ister. Bundan dolayıdır ki evrende düzensizlik giderek artmaktadır. 

Bir düzensizlik ölçüsü olarak entropi yasasına göre bir gün evrendeki her şeyin enerjisi sabitlenecektir. Sabitlenmeden kasıt eşit olarak dağılmasıdır. Şöyle; biriyle elele tutuştun, senin elin soğuk onun ikisi ise sıcak. Senin elin onunki ile temas ettiği sürece onun sıcaklığı düşer, seninki ise artar. İkinizin el sıcaklığı sıcaklığı eşitlendiğinde ısı alışverişi durur. Bu dengeyi bulma eğiliminden dolayı evrendeki her şey bozulma ya da dengeyi bulma eğilimi gösterir. 


Buna kısmen olsa da karşı koymak, en azından yavaşlatmak mümkündür. Sağlıklı beslenirsen daha uzun yaşarsın. Bilim geliştikçe ortalama yaşam süresi uzar. Pantolonlarını makineye ters atarsan daha az yıpranır ve uzun süre kullanabilirsin. Odanı toplarsan düzensizlik azalır. Akşam uymadan önce dişlerini fırçalarsan çürüme eğilimi azalır. 

Fakat bir gün entropi galip gelecek. Her şey nalları dikecek.

Paylaş:

Benzer Konular

Önceki Konu
Sonraki Yazı »